Otázky a odpovědi

Kde mohu vkládat dotazy do této stránky?

Stačí napsat svůj dotaz do vzkazů na těchto stránkách, popřípadě zaslat dotaz na email  m.cernoch@email.cz

Jak to vypadá se stravováním na táboře?

Strava se podává pětkrát denně. Důraz klademe na rozmanitost a vyváženost stravy. Týdenní jídelníček musí obsahovat ryby, mléčné výrobky, dostatek zeleniny a ovoce, ale také cukrářské výrobky, oplatky a čokoládu. Přílohy a druhy mas se střídají, stejně jako jsou součástí jídelníčku sladké pokrmy. Nezbytný je dostatek tekutin, jak ke každému jídlu, tak i mimo jídlo. Podává se čaj, mléčné nápoje (obvykle ke snídani), případně balené limonády. Čerstvý a vychlazený čaj je neustále k dispozici ve várnici. Zdravotní pracovník předem schvaluje jídelníček a v průběhu tábora konzultuje případné změny. Jídelníček je součástí dokumentce tábora a bývá kontrolován při kontrole hygieny.
 

Dochází ke změnám v jídelníčku?

Ano a docela často. Hlavním viníkem je počasí. Pokud nastanou výrazné vedra, nemá smysl vařit kaloricky výrazná, nebo moučná jídla. Další příčinou je takzvaný zátěžový plán. Pokud mají děti větší fyzický výkon, platí totéž. Pak se kaloričtější jídlo přesune na večeři. Standardní případ je plánování dvoudenní výpravy. Plánuje se podle předpovědi počasí a strava je na výpravě samozřejmě jiná než v táboře.

Proč nedoporučujete mobilní telefony na táboře?

Důvodů je několik. Na táboře je nedostatek zásuvek pro dobíjení. Navíc je rozhodně nepříjemné, když jsou děti rušeny problémy doma. (Stalo se nám dokonce, že se bezradný a osamocený táta nechal pravidelně instruovat od jedné dívky jak vést domácnost, vařit a nakupovat.) Děti by se na táboře měly odpoutat od všedního života a ponořit se do úplně jiného světa – do světa zábavy, her a soutěží. Děti někdy na táboře (stejně jako jinde) narazí na problém. Třeba se neshodne se sousedem ve stanu, nedaří se mu v soutěžích, nebo mu nechutná večeře. Namísto, aby se pokoušelo problém řešit, nebo překonat, vezme mobilní telefon a rodiče vyplaší rezolutním tvrzením, že už na táboře nechce být a obvykle ani neřekne proč.

Proč máme dětem telefonovat co nejméně?

Je to jednoduché napsat, nebo říct, ale složité pochopit. Jedním z důvodů, proč děti tábor milují je změna a šance samostaně překonávat překážky v jiném kolektivu než jsou zvyklé. Na chvíli zapomenout na běžné starosti (ostatně od toho je dovolená a rekreace). Přestože je pro mnohé rodiče opravdu těžké odolat nutkání zavolat, musí si promyslet, jestli telefonát dítěti opravdu prospěje. Je opravdu prověřené zkušeností, že pokud se rodiče snaží udržovat alespoň telefonický kontakt s dítkem, dítě se nemůže soustředit na zábavu a hry, nakonec ho tábor nebaví a nedaří se mu.

Na jaké číslo můžeme dětem volat a kdy?

Volat můžete na telefony, které jsou uvedeny v kontaktech. Pokud budete chtít mluvit s dítětem je nejvhodnější čas v době večerního progamu, tedy po 20. hodině (jedná se obvykle o odpočinkové a rekreační akivity). V každém případě Vás žádáme, abyste telefonáty dětem co nejvíce omezili. Viz. odpověď na dotaz v této části stránek.

Jak to vypadá s hygienou na táboře?

Tuto otázku lze rozdělit do mnoha dalších – hygiena skladování potravin, hygiena dětí, hygiena vaření a další a další. Přímou odpovědnost za hygienu má zdravotník tábora, ten se zodpovídá hlavnímu vedoucímu. Hlavní vedoucí je při ohlašování tábora povinen nahlásit pořádání tábora hygienické stanici. Ta provádí kontroly dodržování hygienických norem přímo na táboře. Bývá obvyklé, že kontrola hygienika přijede na každý tábor minimálně jednou! Jsme pod přísným dohledem a konrolou. Hygienici však náš tábor hodnotí jako jeden z mála, který hygienu na táboře bere opravdu vážně.
 

Co má na starosti zdravotník?

Dvě oblasti – hygienu a zdraví. Rozděluje léky, doprovází děti k lékaři, sleduje jejich zdravotní stav, ošetřuje drobná poranění, poskytuje první pomoc, školí pracovníky a děti o zdravotních rizicích na táboře, pomáhá s výukou první pomoci dětí a pracovníků. Sleduje také dodržování hygienických předpisů, kontroluje spolu s vedoucími hygienu dětí, oblečení dětí podle počasí a fyzickou zátěž dětí. Má na starosti například i kontrolu kuchyně (kořenění jídel, skladbu stravy, množství, hygienu výroby potravin) a skladování.
 

Z čeho je kalkulována cena tábora?

Nejvýznamnější položkou je rozhodně strava. Dále je v ceně zakalkulován nájem tábora, jízdní a dopravní položky, nákup materiálu, služební vozidlo (zásobování tábora a zdravotní pohotovost), energie (elektřina, dřevo pro kuchyň a podobně), pojištění dětí, amortizace (opotřebování) vybavení a nezbytné investice (dle nových hygienických norem jsme museli tábor postupně dovybavovat). V ceně tábora není zahrnuta odměna pracovníků – všichni pracují bezplatně!
 

Od kolika let mohou děti jezdit na tábor?

Optimální věkovou hranici kdysi někdo stanovil na čtvrtou třídu základní školy, jenže děti se vyvíjejí fyzicky různě, takže je takto stanovená hranice dost diskutabilní. V oddílu jsou vždy jeden až dva benjamínci a smyslem oddílové práce je pomáhat ostatním k dosažení co nejlepších výkonů, takže starší členové oddílu jsou motivovaní pomáhat těm mladším. Co je rozhodně důležité, aby dítě na táboře umělo psát a počítat – to je skutečně podmínka, protože se tak může zúčastnit všech her a nemůže napsat domů.

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode